زندگی نامه آیت الله علیرضا تقوایی

زندگی نامه

وی در سال ۱۳۴۰ در اراک به دنیا آمد و در سال ۱۳۵۵ به تهران مهاجرت نمود و همانجا دیپلم ریاضی فیزیک را اخذ کرد سپس قسمت اعظم تحصیلات حوزوی را در تهران و بعضی را در قم گذراند.

حضرات آیات سید جواد حسینی، قبله ای، اعتمادی، وجدانی و … از اساتید مهم سطح یک ودو ایشان بودند.

ایشان دروس خارج را نزد اساتید عظامی چون حضرت آیت الله غلامرضا رضوانی، حضرت آیت الله جعفری اراکی و حضرت آیت الله مهدوی کنی گذراندند.

سابقه تدریس

وی دروس مقدمات تا پایان سطح را در طی بیست و سه سال گذشته حداقل یکبار به صورت کامل و بعضی دروس را سه یا چهار دوره تدریس کرده اند ایشان در شورای مدیریت حوزه علمیه قم موفق به قبولی در استادی کفایه و خیارات با بالاترین نمره گردیده است و حدود پنج سال با اجازه حضرت آیت الله رضوانی و حضرت آیت الله مهدونی کنی مشغول تدریس خارج فقه و اصول به صورت خصوصی می باشد.

اجازه اجتهاد

ایشان موفق به کسب اجازه اجتهاد از سه تن از علمای تهران از جمله حضرت آیت الله غلامرضا رضوانی شدند.

تالیفات

وی در زمینه های عرفان، منطق، ادبیات، فقه و اصول تالیفاتی دارد لیکن تاکنون موفق به طبع آنها نگردیده است.

سابقه حضور در جبهه

وی در طول سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵ متناوبا به جبهه های غرب و جنوب اعزام گردیده است و با حضور در صحنه های دفاع حق علیه باطل توفیق خدمتگزاری به اسلام را داشته است.

هدف از شرکت در انتخابات

ایشان با توجه به بیانات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «هرکس که خود را برای عضویت در مجلس خبرگان صاحب صلاحیتهای لازم می داند وظیفه شرعی دارد که خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد.»انگیزه خود را جهت شرکت در انتخابات صرفا انجام وظیفه می دانند و معتقدند نتیجه انتخابات هر چه باشد موضوعیت ندارد. وی مهمترین هدف از شرکت در انتخابات را دفاع از ولایت مطلقه فقیه می دانند که متاسفانه از سوی دشمنان شدیدا مورد حمله قرار گرفته است.ایشان همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند مسئولان هیچ شانی بجز خدمت به مردم ندارند و طبق روایات مبارکه که حل کردن یک مشکل از مردم را بالاتر از نه هزار سال عبادت می داند، مصداق عملی دفاع از ولایت مطلقه فقیه را خدمت به مردم و کمک به آنها می دانند.