زندگی نامه حضرت آیت الله قرهی

حضرت آیت الله دکتر روح الله قرهی(مد ظله العالی) در تهران و در خانواده‌ای متدین متولد  و همزمان با گذراندن دوره متوسطه در سال ۱۳۵۵ تحصیلات حوزوی خود را آغاز نمودند.

ایشان پس از گذراندن دوره مقدمات و تفسیر نزد حضرت آیت الله حاج شیخ احمد ادیب، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سید نورالدین دزفولی و حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج میرزا علی اصغر هرندی در سال ۱۳۵۹ عازم قم شدند و سطوح عالیه حوزوی را در قم گذراندند.

موسس حوزه علمیه امام مهدی(عج) تهران ،سطوح عالیه فقه و اصول خود را نزد آیات عظام :گلپایگانی، مرعشی نجفی، تبریزی، بهجت، مکارم شیرازی و آیات حسن زاده آملی و جوادی آملی گذراندند و در نهایت از آیت‌الله مرعشی نجفی(ره) اجازه‌نامه اجتهاد کسب نمودند.

حضرت آیت‌الله قرهی در دوران هشت سال دفاع مقدس در کنار تحصیل دروس حوزوی بارها در میدان نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کردند و در سال ۱۳۶۴ در منطقه عملیاتی فاو بر اثر گاز خردل اعصاب، شیمیایی شده و در سال ۱۳۶۵ نیز در منطقه عملیاتی شلمچه با اصابت ترکش و تخلیه چشم راست و ساییدگی مهره های  ستون فقرات به خیل جانبازان جنگ تحمیلی پیوستند.

این جانباز هفتاد درصد، پس از جنگ تحمیلی، تدریس مکاسب، کفایه، تجرید العقاید، نهایه الحکمه را در مدرسه علمیه فیضیه قم آغاز؛ اما به سبب آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی و دستور پزشکان، از سال ۱۳۷۴ از شهر مقدس قم به سوی تهران هجرت نمودند.

حضرت آیت الله قرهی پس از دریافت مدرک دکترای فلسفه غرب از دانشگاه هامبورگ، در تهران به تدریس فلسفه، حقوق و معارف در دانشگاه‌های نیروی انتظامی، علامه طباطبایی، امام صادق و تهران مشغول شدند.

ایشان از سال ۱۳۸۱ با تأسیس حوزه علمیه امام مهدی(عج) در شهرک حکیمیه تهران فعالیت‌های دانشگاهی خود را متوقف کرده و به تربیت طلاب پرداختند.

ریاست محترم حوزه در مدرسه علمیه امام مهدی(عج) افزون بر تدریس اخلاق،‌ تفسیر قرآن، ادبیات، منطق و کلام ،دوره روش تحقیق را نیز ویژه طلاب برگزار کردند و از سال تحصیلی ۱۳۸۸ تدریس خارج اصول را نیز آغاز نمودند. 

مؤسس حوزه علمیه امام مهدی(عج) تهران تا کنون «کتاب‌های گوهر های فوق عرشی جلد ۱ که شرح دعای ابو حمزه ثمالی می باشد»، «کتاب اکسیر رمضان» ، «تفسیر قرآن کریم سوره حمد در چند مجلد» ، «حج عارفان» ، «اخلاق الهی و سیر و سلوک انسانی» ، «الحصول فی علم الاصول» ، «زندگانی امام حسین از منظرهای مختلف»، «اصول فقه»، «شرح آداب الصلاه امام خمینی(ره)» و «شرح رساله ذکر و ذاکر علامه حسن زاده آملی» را تألیف نمودند که بعضی از این کتب به چاپ رسیده  و مابقی در شرف انتشار می باشد.

گفتنی است، در سالهای تحصیلی گذشته تعداد زیادی از دوستداران علوم اهل بیت(ع) در سطوح یک و سه در مدرسه علمیه امام مهدی(عج) تهران مشغول تحصیل بوده‌اند و مدتی است که  شاگردان درس خارج اصول نیز به طلاب این مدرسه اضافه شده اند.